Jdi na obsah Jdi na menu
 


Závěrečný souhrn, rady a ponaučení

16. 4. 2015

Ráda bych napsala něco na závěr a přemášela jsem co a jak. Začnu přehedem co se tedy událo.

Celkem jsem autem najezdila 2940 km, což není úplně málo myslím. Ale nevolila bych jinak, někdo cestuje autobusem, ale to rozhodně nevyjde levněji a rozhodně pak nejste pánem svého času. Co je další zajímavé číslo, to je 186,2 km které jsem po Kandě nachodila od prvního dne ve Vancouveru do posledního dne opět ve Vancouveru.

 

A teď těch pár NEJ:

nejnižší teplota:               -17°C

nejvyšší bod spaní:         2000 mnm

nejvyšší bod treku:          2300 mnm

nejnáročnější trek:         Taylors Lake – O´Briens Lake

největší převýšení:        1000 m / 3,5 km

nejhezčí trek:                   těžko říct, ale asi Bow Lake a potom Sugar Bowl

největší zklamání:           jak se mi nepodařilo dobýt Yoho Pass

největší překvapení:     jak mi vůbec nechyběly hodinky – jím když mám hlad, jdu spát       když jsem unavená, vstávám když už jsem se prospala

 

Co se týče ponaučení a rad:

1. Na jaře je v Kanadě zima. Chce to tplé spodní prádlo, klidně i několik vrstev, hlavně když jste kdekoli nad 1300 mnm.

2. Nepodceňte vybavení. Od výšezmíněného spodního prádla po boty, pohorky to chce mít pěkně namazané. Hodí se hůlky ale nejsou nutností, na co nedám dopustit jsou ale dvě věci - návleky (vysoké, pod kolena) a jakékoli protiskluzové zařízení na podrážky (já koupila nejlevnější za 25 dolarů, myslím že se mamka mi kdysi pořídila něco podobného za 100 Kč v čechách) - ledaskde je sněhovo-ledovo a bez toho to nejde. A taky spacák to chce dobrý

3. Na treku je vždycky dost času přidat/odebrat vrstvu.

4. Mimo sezonu se dá spát v podstatě všude na divoko, hlavně spíteli v autě není to žádný problém.

5. Chůze ve sněhu je náročná - boří se nebo kouže - všechno trvá déle, než jste si mysleli

6. Pijte, ikdyž je zima a vám se nechce!! Píšou že voda z řek a jezer pitná není, ale já ji pila bez převařování a vše OK.

7. Medvěda ani jinou dravou zvěř jsem nepotkala, přesto bezpodmínečně dodržujte všechny předpisy ohledně ukládání potravin a odpadků.

8. Klasický vařič s běžnou propanbutanovou bombou odmítá pořádně vařit když je vác jak -4°C. Pokud to jde, nechávejte ho někde kde je tepleji, případně vařte ve stanu/v autě.

9. Značení silnic hlavně ve městech ja děsivé (aspoň pro mě), bloudila jsem několikrát. Jakmile jste z města venku, je to v pohodě. Definitvně to chce dobrou mapu. Navíc stavte v každém I-site a hledejte detailní mapy okolí.

10. Všechno se dá platit kartou (tak si ji nenechte doma), auto se dá půjčit jen na některé typy karet!!

 

Určitě je toho ještě víc, ale tohle je takové desatero asi:-) Tak to bychom měli Kanadu, uvidíme, jak se poperu s Amerikou! Držte pěsti.

 

 

- A -

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

přehledná statistika

MA,17. 4. 2015 12:09

Přehledné, poučné,není nad vlastní zkušenosti, ty jsou nejlepší.
Hezky jsi popisovala jednotlivé dny a každopádně se všechny statistické i jiné informace můžou vždycky třeba jednou hodit...???
MA