Jdi na obsah Jdi na menu
 


温泉 neboli onsen

20. 3. 2016

Onsen, neboli japonské termální lázně. V japonštině totiž slovo onsen znamená horký pramen. Japonsko je zemí s ještě stále velkou vulkanickou aktivitou a tak jsou tu termální prameny (a tudíž i onseny) doslova na každém kroku - alespoň tady na Hokkaidu. 

 

Původně, alespoň podle toho co víme z doslechu onseny sloužili jako veřejné umývárny. Tuším že hlavně proto, že pokud si doma lidé vodu neohřáli myli se jen ve studené - a tak taková pořádná koupel v horké vodě termálních pramenů jednou za čas přišla opravdu vhod. Z historických souvislostí vychází i současná pravidla pro koupání v onsenu. Pojďme se tedy na ně podívat!

 

1. Před samotným relaxováním v horkých bazénech je velmi důležitá opravdu řádná očista. Umývárny v onsenech jsou si velmi podobné, zároveň v porovnání s naší představou umývárny velmi rozdílné. Umývárna je rozdělena na malé sekce se sprchami. Zásadním rozdílem je, že japonci u sprchování nestojí ale sedí, takže první co vás upoutá je dětské vzezření sprchového koutu - v tom smyslu, že vše (sprcha, zrcadlo, mycí prostředky...) je umístěno velmi nízko, právě pro výšku sedícího člověka. Ve vaší "kóji" najdete malou židličku, lavor, zrcadlo, mycí prostředky, někdy žiletky a pemzu... zkrátka vše co potřebujete k důkladné očistě. 

 

2. Nahota. V onsenu se nenosí plavky ani nic významného, čím by se nahota zakrývala. Proto je většina onsenů oddělená pro muže a ženy zvlášť. Ve smýšených onsenech jsou pro sdílené prostory k dispozici lněné šaty pro ženy a trenýrky pro muže, nicméně povinné nejsou. Většina mužů i tady používá jen malinkatý ručníček, kterým si při chůzi zakrývá intimní partie, když si  pak sednou do vody, ručníček si odkládají na hlavu! Pravidlo říká že ručník do vody nesmí - neměl by se ani smočit (protože to znečistí koupel), natož abyste ho ždímali do bazénu! I ve smíšených onsenech  jsou samozřejmě prostory jen promuže a jen pro ženy. Ze začátku se člověk vychovaný západní kulturou může cítit trochu zvláštně, ale nahotu opravdu nikdo neřeší a jakmile se ponoříte do vody, není stejně nic vidět. A navíc, alespoň co mohu posoudit z vlastních několika návště, žen je v onsenu poměrně málo, takže soukromí je docela velké.

 

3. Různé zákazy a povolení. Do onsenu vás pravděpodobně nepustí, pokud máte tetování! Osobně jsem se s tím nesetkala, ale slyšela jsem, že velká tetování jaksi podněcují představu něčeho špatného, nezákonného. Malé tetování lze zakrýt a vstoupit... V onsenu se nesmí fotit - to ažvtak překvapivé není, vzhledem k ostatním naháčům a jejich soukromí:) V onsenové lázni se nesmí pít, především alkohol, což je podle mě velká škoda. Takové studené pivo v horké lázni je přece ideální relax! Co je naopak dobré, je neomezená doba vstupu. Jednou zaplatíte a můžete se cachtat co hrdlo ráčí. Tedy ne cachtat doslova - onsen je místo k relaxaci, takže snahou by mělo být chovat se potichu. Žádné cákání, plavání, hopsání ani pobíhaní rozhodně není  žádoucí.

 

Osobní zkušenosti jsou asi následující. Všechno výše zmíněné je pravda, s pitím vás ale nikdo vysloveně nehlídá a pokud se chováte tiše a slušně, proti plechovce piva nikdo nic nenamítá. Co se mi hodně líbilo jsou venkovní onsenové bazény - jednak je to opravdu krása, když sedíte v horké vodě, koukáte na hvězdy nebo když třeba sněží:) Druhak, aspoň pro mě je dobré když se aspoň nějaká část těla chladí - voda v onsenu je opravdu hodně horká, pro mě pocitově významně teplejší než bývá třeba ve výřivkách. Je tedy dobré najít si způsob, jak si zajistit ideální teplotu:) Různé onseny jsou různě velké - od privátních pro rodinu až po velké pro desítky a desítky lidí. Osobně se mi asi nejvíc líbil úplně první, ve kterém jsme s Michalem byli. Hledali jsme smíšený onsen ale ten byl zavřený, ani další pokusy ve větších onsenech nedopadly. Pak jsme spíš náhodou našli jeden malý, zapadlý, kde ani obsluha nemluvila anglicky a byla to paráda. Většinu času jsme tam byli jen my dva (onsen byl oddělený ale dalo se komunikovat "přes plot "), bazének tak pro maximálně 10 lidí, venku v závějích sněhu... s výhledem na pramen který vytékal z lesa a napájel onsen, sněhové vločky se pomalu snášely k zemi... všechno ve dřevě a kameni... a ten klid...krása, tak nějak jsem si to představovala:)

Navštívili jsme i jiné onseny a všechny byly moc příjemné, ty novější mají třeba i saunu, což taky není k zahození, tradiční prvek to ale není. Závěrem mohu jen doporučit! Onsen je skvělá relaxace po dlouhém dni, příjemná očista těla i duše, která patří k japonské kultuře a navštěvník by si ji neměl nechat ujít.

 

- A - 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

paráda

MA,24. 3. 2016 15:07

Pěkné počteníčko,

tak si nezapomeň ještě dát jeden"poslední-předodjezdový-předvelikonoční- onsenový relax".
Tady můžeš na tu krásu jenom vzpomínat...

MA*

Úplně se tam vidím

tJ,21. 3. 2016 0:46

To musí být opravdu požitek, takhle se tam zotavovat, jak to popisuješ.
A navíc za oponou asi stále ještě exotického prostředí.
Tak si to pokud možno užijte...